Migrant System

Migrant System

Wykorzystanie technologii biometrycznej podczas rejestracji migrantów
w myśl Rozporządzenia Dublińskiego. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Dublińskim, państwa członkowskie strefy Schengen muszą dokonywać rejestracji każdej osoby starającej się o status migranta. W praktyce oznacza to pobieranie odcisków palców i rejestrację danych każdej osoby ubiegającej się o azyl.  

Największą bolączką przy stosowaniu Rozporządzenia Dublińskiego jest fakt, że rejestracja danych biometrycznych migrantów opiera się właśnie o pobieranie odcisków palców. Ta metoda sprawdza się jeszcze w pojedynczych przypadkach, jednak gdy chodzi o działania masowe, w których na rejestrację może oczekiwać ponad 1 000 osób potrzeba zbyt wiele czasu na dokonanie wszelkich procedur. Nawet przy zachowaniu najwyższych standardów wzory odcisków palców są niskiej jakości, a same linie papilarne z łatwością można zacierać, co znacznie komplikuje i tak już wymagającą i czasochłonna weryfikację. W późniejszym czasie identyfikować ze 100% pewnością może okazać się niemożliwa.

Czy można stosować inne metody aby skrócić czas rejestracji i potwierdzać tożsamość praktycznie w każdej sytuacji i w dowolnym momencie? Skoro system biometrycznej weryfikacji tożsamości w oparciu o odcisk palca niesie ze sobą możliwość pewnych niejasności ze względu na swoją charakterystykę: odcisk palca może być tymczasowo lub nieodwracalnie zatarty, a praktyka udowadnia, że weryfikacja tożsamości w oparciu o odcisk palca nie pomaga skutecznie identyfikować lub śledzić migrantów, można skorzystać z innej technologii.

odcisk
Odcisk palca
 • Skomplikowana procedura 
 • Słaba jakość wzorca 
 • Linie papilarne podatne na ścieranie
02_0006_foto-zyly
VeinSensor
 • 5 000 000 punktów, poniżej 1 s 
 • Niezmienność wzoru 
 • 100% pewności

W tym przypadku najwłaściwszą może okazać się technologia oparta na rozpoznawaniu układu żył dłoni. System skanuje ponad 5 000 000 punktów z siatki żył dłoni i identyfikuje osobę w ciągu 1 sekundy. Cały proces odbywa się bez spowolnień zależnych od różnych okoliczności zewnętrznych, co czyni go szybszym i dokładniejszym niż inne systemy biometryczne reprezentujące podobny poziom bezpieczeństwa. Rozwiązanie tego typu zostało już wdrożone na stadionie Groupama Arena, gdzie udowadnia, że jest zdolne do szybkiej i bezpiecznej identyfikacji ogromnych ilości ludzi. Przed każdym meczem identyfikuje się średnio 3 000 – 15 000 i wystarczy jedna sekunda na każdą osobę w przypadku pomyślnego dopasowania danych, przy czym całkowita liczba osób zarejestrowanych w bazie danych zbliża się do 70 000.

Bramki z biometrycznym czytnikiem układu żył dłoni na stadionie Groupama Arena

Bramki z biometrycznym czytnikiem układu żył dłoni na stadionie Groupama ArenaZe względu na fakt, że kilka krajów buduje obecnie obozy dla migrantów na obszarze UE, zwiększony nacisk należy nadać kwestii rozpoznawania i identyfikacji ludzi, którzy nie uzyskali jeszcze statusu migranta, dlatego też powinno się wprowadzić wtórną procedurę weryfikacji tożsamości jako dodatek do Rozporządzenia Dublińskiego.

Brak zweryfikowanych danych osobowych (brak dowodu osobistego lub paszportu lub sfałszowane dokumenty) stanowi ogromne wyzwanie w kryzysie migracyjnym. Wykorzystanie identyfikacji biometrycznej jest absolutnie konieczne, ponieważ istnieje możliwość nadużyć, fałszerstw lub pozbycia się wszelkich innych form identyfikacji osobistej. Obecnie odciski palców migrantów rejestrowane są w procesie rejestracji i wprowadzane do systemu EURODAC.

W czasie rejestracji wtórej oprócz danych osobowych (często fikcyjnych) zarejestrowane zostanie zdjęcie profilowe i wzór układu żył dłoni. Technologia skonstruowana jest w ten sposób, że pobiera dane do porównania tylko z dłoni w której płynie krew, co sprawia że ingerencja w układ żył, tak aby
Bramki z biometrycznym czytnikiem układu żył dłoni na stadionie Groupama Arena nie podlegał rozpoznaniu może odbyć się wyłącznie poprzez ucięcie ręki, przy czym sama ręka nie może być wykorzystana przy próbie posługiwania się nią przez osoby trzecie. Dzięki tym właściwością istnieje większa szansa pewnej identyfikacji osoby w późniejszym czasie podczas oficjalnej procedury lub kontroli policyjnej.

Instalacja technologii jest łatwa i można z niej korzystać równolegle do systemu dublińskiego jako rozwiązania w zakresie praktycznej weryfikacji tożsamości.

Korzyści ze stosowania dodatkowej cechy biometrycznej

 • Odciski palców nie nadają się do masowej (>100,000) identyfikacji i weryfikacji. Biometria odcisku palca wymaga dobrej jakości odcisku, czasu na przetworzenie i znacznej mocy obliczeniowej.
 • Technologia rozpoznawania układu żył dłoni zapewnia szybką (w ciągu kilku sekund) i wiarygodną identyfikację i weryfikację tożsamości. Typowe czasy identyfikacji i wskaźniki awaryjności (FAR – false acceptance rates – wskaźnik błędnej akceptacji, FRR – false rejection rate – wskaźnik błędnego odrzucenia) są znacznie niższe niż dla odcisków palców.
 • Odczyt odcisków palców jest bardzo czuły na brud, skaleczenia i zatarcia wzorów. W przypadku technologii układu żył dłoni, nie ma problemu, że migrant zatarł swoje odciski palców. Jedynym istotnym ograniczeniem dla rozpoznania układu żył dłoni jest noszenie rękawiczek.

Główne korzyści ze stosowania VeinSensor

 • Nie ma możliwości kradzieży, skopiowania czy powielenia danych identyfikacyjnych żył
 • Rozwiązania efektywne kosztowo 
 • Łatwa obsługa, rozwiązania BioSec są łatwe do zintegrowania z istniejącymi systemami 
 • Kompatybilność dzięki standardowym interfejsom 
 • FRR 0,01%, FAR 0,00008% 
 • Identyfikacja układu żył dłoni w 5 000 000 punktów
 • Prawie każdy ma dłoń

Filary systemu monitorowania migrantów

Bariery fizyczne (ogrodzenia i furtki obrotowe) dla obozów i usług świadczonych w obozach.Biometryczna infrastruktura kontroli dostępu przy wszystkich
punktach wejścia/wyjścia i świadczenia usług. Przenośne urządzenia
do odczytu danych biometrycznych dla transportów i patroli. 
Naramienne opaski bezpieczeństwa dla migrantów, które są zobowiązani zawsze nosićSystem administracji i zarządzania migrantami zawierający
wszystkie istotne informacje na temat obozu (liczba migrantów, świadczonych usług, osób, które nie powróciły) 


Bariery fizyczne: 
Infrastruktura kontroli dostępu wraz z systemem BioSec do rozpoznawania układu żył dłoni stanowi zabezpieczenie zapewniające, że jedynie migranci
 posiadający odpowiednie pozwolenie mogą wejść na teren obozu. Osoby posiadające skradzione opaski naramienne RFID nie będą mogły wejść na teren obozu. Ponieważ biometryczne dane identyfikacyjne nie mogą zostać skradzione lub powielone jest to bezpieczne rozwiązanie w zakresie weryfikacji tożsamości.

Biometryczna kontrola dostępu z rozpoznaniem układu żył dłoni:
System identyfikacji biometrycznej to technologia, która dokonuje pomiaru i rejestruje indywidualne cechy fizyczne ciała i wykorzystuje dane do identyfikacji osobistej. W naszym przypadku skaner układu żył na dłoni odwzorowuje układ żył na ręce. W przeciwieństwie do innych urządzeń, nie można dokonać kradzieży osobistych danych identyfikacyjnych dotyczących układu żył przy czym korzystanie ze skanera układu żył dłoni jest bezkontaktowe.

Czytniki biometryczne można wbudować w barierki obrotowe oraz można je dostarczyć jako przenośne biometryczne urządzenia do weryfikacji tożsamości (dla transportów, patroli, policji granicznej itd.).

Naramienne opaski bezpieczeństwa:
Naramienną opaskę bezpieczeństwa RFID, która nie zawiera nic poza unikalnym identyfikatorem użytkownika, który jest nieprzenoszalny. Unikalny identyfikator użytkownika wykorzystuje się wyłącznie do identyfikacji migrantów. Połączenie chipa RFID i weryfikacji biometrycznej jest tak szybkie jak identyfikacja biometryczna 1:N (gdzie nie występuje opaska naramienna), lecz znacznie mniej wymagające dla wyposażenia, a w związku z tym jest bardziej efektywne kosztowo w przypadku dużej liczby ludzi.

System administracji i zarządzania migrantami:
Ten system IT stanowi kręgosłup całego systemu identyfikacji i monitorowania migrantów. Każdy obóz posiada własną bazę danych, która połączona jest z systemem centralnym. Główne funkcjonalności systemu obejmują:
 • Rejestrację danych dotyczących migrantów
 • Monitorowanie transportów 
 • Kontrolę dostępu
 • Rejestrowanie korzystania z opieki i usług 
 • Alarmy 
 • Raportowanie 
 • Integracja z rejestrami krajowymi i UE 
 • Integracja z systemami zarządzania migrantami w innych państwach 

VeinSensor jako udoskonalenie Rozporządzenia Dublińskiego
Dzięki rozwiązaniu VeinSensor istnieje możliwość identyfikacji w oparciu o układ żył dłoni z obecnie istniejącymi systemami w ramach reformy klasycznego porządku proceduralnego systemu migracyjnego analogicznie do systemu wizowego, co opiera się na czterech zintegrowanych filarach zarządzania granicami.  

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Ci najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij